2012-07-05
Enhetligt patentsystem i Europa – vad händer nu?
Det europeiska rådet har nu nått en överenskommelse om den sista kvarvarande frågan i förhandlingarna om det enhetliga patentskyddet – att den nya enhetliga patentdomstolens centrala avdelnings första instans ska ligga i Paris, samtidigt som delar av den ska finnas i London och i München.
Man har tidigare kommit överens om förordningar avseende patent och översättningar. Vad innebär då den senaste överenskommelsen lite mer konkret?
- Mål som tillhör kemiområdet kommer att hanteras i London medan mål som tillhör mekanikområdet kommer att hanteras i München.
- Om svaranden i ett mål är bosatt utanför EU kan parterna begära att den centrala avdelningen tar sig an målet.
- Överenskommelsen innebär inte att svaranden kan begära överflyttning av intrångsmål från en lokal avdelning till den centrala avdelningen om svaranden bor inom EU.
- Om ett ogiltighetsmål pågår angående ett visst patent i den centrala avdelningen kan patenthavaren införliva en intrångstalan där, något som är mycket viktigt för användarna.
- En annan viktig fråga för användarna som vunnit gehör är att vissa föreslagna bestämmelser i patentförordningen (artikel 6-8) om materiella bestämmelser angående vilka materiella rättigheter som följer med ett patent med enhetlig verkan föreslås utgå. I förslaget till domstolsförordning har nämligen också funnits bestämmelser om materiell patenträtt avseende de ”klassiska” EPO-patenten, och från användarhåll har man velat ha dessa bestämmelser samlade på ett ställe.
I stort innebär överenskommelsen från i fredags, som handlade om den sista riktigt stora knäckfrågan om placeringen av den centrala domstolen i det domstolssystem som ska hantera frågor rörande intrång och ogiltighetstalan, att man nu kan gå vidare med att lösa de kvarvarande detaljerna säger Susanne Ås Sivborg, PRV:S generaldirektör.
Vad händer nu?
Inom några dagar hade parlamentet förväntats rösta igenom de av europeiska rådet (respektive ministerrådet) föreslagna ändringarna i patentförordningen. Men, parlamentets omröstning om ett enhetligt patent sköts upp genom en omröstning, på begäran av föredragandena Bernard Rapkay (S&D, DE) och Klaus-Heiner Lehne (EPP, DE). Orsaken var att EU-ländernas ministerråd gjort klart att det, precis innan parlamentets debatt, tänkte ta bort tre centrala artiklar ur lagutkastet som skulle försvaga förslaget.
Det som förväntas ske, men som nu är svårt att tidsbestämma på grund av den uppskjutna omröstningen i parlamentet är:
- Själva omröstningen i europaparlamentet. Om och när det blir ”ja” där förväntas det formella beslutet tas i rådet. I och med det blir de båda förordningarna om det enhetliga patentet och översättningsarrangemangen slutbehandlade.
- Den slutliga domstolsöverenskommelsen. Här kommer ett konsultationsförfarande angående rättegångsregler att äga rum.
- När det finns en färdig text som beskriver rättegångsreglerna är det dags för diplomatkonferens. Om den enas i en konventionstext kommer det att krävas att minst 13 länder, däribland Frankrike, Storbritannien och Tyskland godkänner denna innan paketet med det enhetliga patentet, översättningsreglerna samt domstolsöverenskommelsen är på plats och kan börja tillämpas. Innan domstolsöverenskommelsen är i hamn formellt kan nämligen inga enhetliga patent meddelas.
- När domstolsöverenskommelsen är på plats kan sökanden inom viss tid begära att ett av EPO meddelat patent ska vara ett enhetligt patent.
Tanken var att allt skulle vara klart sommaren 2014. Den tidplanen känns just nu osäker. Dessutom brukar ratificeringsprocessen (godkännandet) kunna dra ut på tiden menar Susanne Ås Sivborg.
Den som väntar på något gott…
Det är både många frågor som ska lösas och många som ska komma överens om alla frågor, därför blir processen långdragen. När allt är löst och det enhetliga patentskyddet blir verklighet finns det flera fördelar för de som ska använda den här möjligheten. Här är några:
- När man får ett patentskydd i nästan hela EU med en validering av ett EPO-patent, behöver man inte översätta ansökan mer än till ett ytterligare EU-språk om det godkända patentet är på engelska.
- Endast en avgift behöver betalas. I och för sig är den avgiften större än de flesta enskilda avgifterna idag, men med en avgift upprätthåller man sitt patent i de flesta av de 25 EU-länderna som är med i överenskommelsen runt det enhetliga patentskyddet.
- Att man sedan, genom det patentdomstolssystem som man nu beslutat om kan försvara sina rättigheter i en domstol, som då har rättsverkan i hela EU, blir möjligheterna att försvara sina rättigheter betydligt enklare och billigare än idag.
- Att söka patent är komplicerat och kostar pengar. Genom denna lösning vill man skapa bättre förutsättningar för framförallt små och medelstora företag i EU att skaffa sig konkurrensfördelar på sin egen marknad – Europa. Man hoppas också att detta ska skapa bättre konkurrensfördelar för Europa och europeiska företag på en internationell marknad.