Patent Cooperation Treaty, PCT, är en internationell överenskommelse som förenklat innebär att du genom en enda ansökan på ett språk får en internationell ingivningsdag. Det innebär att ansökan anses ingiven i samtliga PCT:s medlemsländer, mer än 140 stycken, den dagen.
En PCT-ansökan leder i sig inte till något patent, utan till en nyhetsgranskning samt en preliminär bedömning av nyhet, uppfinningshöjd och industriell tillämpbarhet. Nyhetsgranskningen och den preliminära bedömningen utförs centralt av några få patentmyndigheter med särskilt goda resurser, däribland PRV.
PCT administreras av FN-organet, World Intellectual Property Organization, WIPO, med säte i Genève. En PCT-ansökan hanteras i en eller två faser. Först görs en obligatorisk nyhetsgranskning, fas I, som resulterar i en internationell nyhetsgranskningsrapport. Därefter kan sökanden välja att låta ansökan genomgå en preliminär patenterbarhetsbedömning, fas II, som resulterar i en rapport om uppfinningens nyhetsvärde, uppfinningshöjd och industriella tillämplighet.
Efter det fullföljer du din patentansökan i de länder du önskar. Varje land tillämpar sin egen patentlag vid den slutliga prövningen.
Att ansöka via PCT är bra om:
- du vill vinna tid innan du beslutar vilka länder du vill söka patent i.
- du vill skjuta upp kostnaderna för ett stort antal nationella patentansökningar.
Avgifter
Ansökningsavgift
Vidarebefordringsavgift
Nyhetsgranskningsavgift
Preliminär patenterbarhetsbedömning och handläggningsavgift
Rabatter
Rabatter ges om PCT-ansökan grundas på en svensk patentansökan med granskningsbesked från PRV, annan nordisk myndighet eller EPO, eller om PRV gjort en ITS-granskning i sådan ansökan. Vid fullföljd av PCT-ansökan till EPO så ges dessutom en rabatt på EPO-avgifterna då PRV gjort den internationella nyhetsgranskningen i ärendet.
Tidsperspektiv
Fullföljden av din PCT-ansökan i ett enskilt land måste i de flesta fall ske inom 30 månader från prioritetsdatum.
Mer information
Produktblad - Internationell patentansökan, PCT
Nyhetsgranskning av internationellt slag (ITS)
Patent Cooperation Treaty (PCT)
World Intellectual Property Organization (WIPO)
Din internationella ansökan
The PCT Applicant´s Guide