Angeliki Triantafyllou – Havredryck
Bioteknikforskaren Angeliki (Angie) Triantafyllou, ursprungligen från Grekland, sökte sig som forskare till Lunds universitet och var där med och utvecklade tekniken bakom den havredryck som senare blev grunden till varumärket Oatly.
Tillsammans med forskare i Lund började hon redan på 1990-talet undersöka hur havre kunde användas för att skapa ett växtbaserat alternativ till mjölk.
Genom forskning om enzymer och havrens nyttiga betaglukaner utvecklade och patenterade Angeliki Triantafyllou tillsammans med forskaren Rickard Öste processer som gjorde det möjligt att skapa en dryck med god smak och bra konsistens samtidigt som havrens hälsoegenskaper bevarades.
Första patentet lämnades in av forskargruppen 1993. Angeliki försvarade patentet i ett invändningsförfarande i München. Senare var hon också med och tog fram tekniken bakom den havredryck som används av baristor och går att skumma till cappuccino och latte (prioritetsdatum 2013).
Det första patentet lade grunden till företaget Cereal Base, som senare lanserade varumärket Oatly. I dag säljs havredrycken över stora delar av världen och har blivit ett av de mest kända alternativen till komjölk.
Uppfinningen var ursprungligen tänk som hälsokost och ett alternativ till mjölkallergiker, men fick med hjälp av sociala medier och skickligt varumärkesarbete vid mitten av 2010-talet spridning som en mer hållbar premiumprodukt. Hon har även utvecklat och patenterat andra uppfinningar inom växtbaserade livsmedel, bland annat kolesterolsänkande havreöl och färdig pannkakssmet med lång hållbarhet.
Angeliki Triantafyllou lämnade Oatly 2016 efter ett ägarbyte.
Sedan 2018 utvecklar hon nya, hälsosamma, innovativa och hållbara livsmedel, bland annat ärtdryck med högt proteininnehåll, med hänsyn till den ökande befolkningsmängden och de sinnade naturresurserna genom företaget Cerealiq som hon var med och grundade.
Angeliki Triantafyllou fick Landskronas Innovationspris 2012 och tillsammans med Rickard Öste Polhemspriset 2021.
2026 nominerades Angeliki till European Inventor Award i Industriklassen.
Registrerade skydd
EP2953482B1: LIQUID OAT BASE