Patent på havredryck prisas med European Inventor Award 2026
Grekisk-svenska bioteknikforskaren Angeliki Triantafyllou, som doktorerade i bioteknik vid Lunds universitet, har tilldelats European Inventor Award 2026. Bakom den prisbelönta innovationen finns ett patent som gav möjlighet att vidareutveckla tekniken och ta den från forskning till marknad. Hennes historia visar vilken betydelse patentskydd kan ha för att ge forskare och företag möjlighet att utveckla och investera i nya lösningar.
European Inventor Award delas årligen ut av Europeiska patentverket (EPO), där Patent- och registreringsverket (PRV) representerar Sverige som medlemsmyndighet. Priset uppmärksammar uppfinnare vars patentbaserade innovationer bidrar till teknisk utveckling och löser samhällsutmaningar.
Angeliki Triantafyllou utvecklade under sin tid vid Lunds universitet en patenterad enzymprocess som gjorde det möjligt att framställa havredryck med bättre smak, stabilitet och näringsinnehåll. Innovationen bidrog till utvecklingen av en ny generation växtbaserade alternativ.
Patent gav utrymme att utveckla innovationen
För Angeliki Triantafyllou var patentet en avgörande förutsättning för att en forskningsidé skulle kunna utvecklas till en produkt.
– Det är väldigt viktigt att söka patent, speciellt om man är en liten aktör som vi var en gång i tiden. Det ger självförtroende och bromsar de stora företagen från att gå förbi dig. Ett patent är viktigt för en mindre aktör för att få arbetsro – det ger den tid som behövs för att utveckla en idé från en prototyp eller en labbprodukt till en industriproducerad produkt.
Hon betonar också att patent inte bara handlar om att skydda en färdig uppfinning, utan om att redan under forskningen tänka på hur resultaten kan omsättas i praktiken.
– Det räcker inte med fantastisk forskning. Du måste kunna se hur dina labbexperiment ska kunna leda till något som går att skydda. Om du verkligen vill skapa något som går att patentera kommer hela teamet att arbeta mot det målet.
Patent skapar möjligheter för kvinnliga innovatörer
Sedan det prisbelönta havredryckspatentet har Angeliki Triantafyllou fortsatt att utveckla nya livsmedel och söka nya patent. I dag arbetar hon med att skapa fler växtbaserade produkter, bland annat drycker baserade på svenska gula ärtor.
Hon hoppas också att fler kvinnor ska välja att skydda sina innovationer.
– Det är ett problem att det inte är så många kvinnor som söker patent. Det behövs lika mycket stöd som män får för att våga ta risker och verkligen satsa.
För Angeliki Triantafyllou blev patentet en förutsättning för att utveckla tekniken vidare. Det är också en påminnelse om den roll patentsystemet spelar för forskare och företag som vill omsätta nya lösningar i praktiken och skapa långsiktig konkurrenskraft.