Sökverktyg och databaser - konsten att använda patentinformation på rätt sätt

Seminariet riktar sig särskilt till dig som vill få fördjupad kunskap om hur patentinformation kan ge dig nya möjligheter. Varje vecka fylls patentdatabaserna på med tiotusentals nya patentdokument. Med stor sannolikhet handlar några av dem om sådant som är av betydelse för din verksamhet.

Innehållsförteckning

Databaserna har stora mängder användbar information och på seminariet visar våra experter hur du kan:

  • Hitta investerare
  • Hitta samarbetspartners
  • Se var tekniken står idag
  • Hitta konkurrenter
  • Undvika intrång
  • Undvika onödiga kostnader

Medverkande

  • Ingrid Eklund, Affärsutvecklare, PRV konsulttjänster
  • Marjolaine Thulin, Senior Patent Information Specialist, AWA Sweden
  • Joni Sayeler R&D Manager, Senior Information Specialist, Uppdragshuset.

Seminariet modereras av

  • Måns Marklund, Director PRV Training and Knowledge Centre.

Fråga från åhörarna

Behöver man söka i patentinformation även om man håller på med tjänster eller är det bara för produkter?

- Ja, det kan vara mycket viktigt att söka även för tjänster, i många länder kan en tjänst som sådan inte beviljas patent om den inte har någon teknisk effekt, men många söker ändå patent på tjänster och deras ansökningar blir offentliga i databaserna även om de inte beviljas. Dessutom finns det flera länder som har annorlunda lagstiftning och där tjänster som t.ex affärsmetoder och dataprogram kan beviljas patent.
Ytterligare en viktig aspekt är att många tjänster faktiskt är kopplade till produkter eller tekniska lösningar som kan vara intressanta att studera.

Svensk Patentdatabas (extern webbplats)

Espacenet (extern webbplats)

Patentscope (extern webbplats)

USPTO, USA (extern webbplats)

JPO, Japan (extern webbplats)

Patentinformation - håll koll på teknikutvecklingen!

Webbseminarium om patentinformation

Ta chansen att lära dig mer om hur du söker information i våra proppfulla databaser med patentingenjör Åsa Fohlin.

Uppdaterad 2023-02-03